Drukuj

drożdżowe motyle ślimaki parówki dla dzieci ciasto Za oknem śnieg i wiatr, mimo że uwielbiam zimę, marzyć zaczyna mi się wiosna. Wiosną do życia wszystko się budzi... pojawiają się motylki i wychodzą ze skorupek ślimaki.... hmmm dziwne?! U nas zawitały już w lutym (a gąsienice już poznikały).

Składniki:

Ciasto drożdżowe:
- 200 ml letniego mleka
- 2 łyżki cukru
- 20g świeżych drożdży
- 1 łyżeczka soli
- 30 ml oleju roślinnego
- 300 g mąki pszennej
- 8 cienkich parówek
- 1 jajko rozmącone z 1 łyżką mleka
- kilka goździków

Przygotowanie:

Drożdże rozpuszczamyw połowie ciepłego mleka. Dodajemy łyżeczkę cukru i lekko oprószamy mąką. Odstawiamy na ok. 15 min, żeby zapracowały.

Następnie dodajemy resztę mleka, cukru, sól, mąkę – wyrabiamy ciasto na gładką masę. Pod koniec wyrabiania dodajemy olej. Odstawiiamy ciasto na jakieś 60-80 min w ciepłe miejsce, tak by podwoiło swoją objętość.

Ciasto lekko odgazowujemy, naciskając delikatnie płasko dłonią. Dzielimy na kawałki.

Ślimaki: 2- kawałki ciasta: mniejszy kawałek rozwałkowujemy i układamy na nim ½ parówki (obranej z osłonki). Sklejamy dokładnie wszystkie brzegi, tak żeby nie było widać parówki. Z drugiego kawałka formujemy wałeczek, który skręcamy w muszlę ślimaka. Łączymy obie części. Odstawiamy na ok. 15 minut na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

drożdżowe motyle ślimaki parówki dla dzieci ciasto

Motyle: 3 kawałki ciasta (w tym 2 tej samej długości). Połowę parówki zawijamy w najkrótszy pasek, w jednym końcu umieszczamy czułki (goździki). Z 2 równych kawałków robimy ruloniki i układamy je w kształt skrzydeł, przyczepiając do ciasta na parówce. Odkładamy na 15 min na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

drożdżowe motyle ślimaki parówki dla dzieci ciasto

Nagrzewamy piekarnik do 220st C. Przed wstawieniem do piekarnika smarujemy wierzch jajkiem roztrzepanym z jedną łyżką mleka. Pieczemy 15 min.
Smacznego

Zachęcamy niejadki do jedzenia!